Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

24 dni home office na wniosek w 2023 r.

27 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Patrycja Zawirska Marta Rogocz

Kodeksowy wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może zostać podwyższony. Ale obowiązuje już w tym roku, choć zmiany przepisów weszły od kwietnia.

Choć nowa regulacja pracy zdalnej jest już rzeczywistością, nowe przepisy wciąż budzą wątpliwości. Dotyczą one m.in. okazjonalnej pracy zdalnej. Prawnicy kancelarii Zawirska Ruszczyk odpowiadają na pytania, jakie powstały wokół tego zagadnienia w ciągu ostatnich tygodni.

Zgodnie z art. 6718 kodeksu pracy, praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Praca zdalna może być też wykonywana okazjonalnie, na wniosek zatrudnionego złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym (art. 6733 §1 k.p.).

∑ Czy pracodawca może zwiększyć wymiar okazjonalnej pracy zdalnej?

Nie ma takiej możliwości. Wymiar wskazany w kodeksie pracy ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może zostać podwyższony.

Przykład

W regulaminie pracy zdalnej przewidziano, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12557

Wydanie: 12557

Spis treści
Zamów abonament